Tak, ponieważ jest to zdanie złożone podrzędnie, a zdania składowe w zdaniach złożonych podrzędnie zawsze oddzielamy od siebie przecinkiem. W zdaniu tym „Wiadomo” jest zdaniem składowym nadrzędnym, a „że nie stało się to wczoraj” – zdaniem składowym podrzędnym. Po wyrażeniu według mnie można postawić przecinek, ale nie jest on konieczny, ponieważ interpunkcja w wyrażeniach typu moim zdaniem, czyimś zdaniem, według mojej opinii nie jest jednolita. W Narodowym Korpusie Języka Polskiego spotykamy zarówno zapisy z przecinkiem, jak i bez niego.
- Zdaniem podobnym pod tym względem do zdania Kochać dom to cieszyć się każdym jego elementem jest zdanie Kochać to patrzeć w tym samym kierunku.
- Poruszony problem ma charakter bardziej stylistyczny niż interpunkcyjny, dotyczy bowiem sytuacji, gdy to, jakie znaki interpunkcyjne należy postawić, zależy od rodzaju tekstu (np. pisma urzędowe, listy prywatne).
- Nie należy umieszczać przecinka również między słowami zespół kontrolny (dopełnienie) a składający się (przydawka), ponieważ przydawka ma tu charakter integralny wyodrębniający i wyznacza zakres określanego rzeczownika.
- Nie, gdyż w tym zdaniu wyraz jak wprowadza wyrażenie porównawcze (silny jak Herkules), a zgodnie z zasadami interpunkcji przed członami porównawczymi nie umieszczamy przecinka.
Czy podane zdanie jest poprawne interpunkcyjnie: „Szkoła, to bardzo poważna instytucja”?
Tak, ponieważ – jak podają Zasady pisowni i interpunkcji – zdania podrzędne zawsze oddziela się przecinkiem od zdań nadrzędnych (Wielki słownik ortograficzny, red. E. Polański, PWN, Warszawa 2006, s. 125). Nagłówek kochani oczywiście powinien zostać zapisany wielką literą, bowiem na początku każdego wypowiedzenia rozpoczynającego tekst stosujemy wielką literę, ponadto jest to zwrot do adresata listu. Nagłówek ten należy oddzielić znakiem interpunkcyjnym (wyrazy niebędące częściami zdania, m.in. zwroty w wołaczu, zawsze należy wydzielić z kontekstu).
Tłumaczenia dla hasła „w razie potrzeby“ w polsko » angielski słowniku
Wyrażenie Mała Ojczyzna można jednak zapisać wielkimi literami ze względów uczuciowych lub dla uwydatnienia szacunku, podobnie jak wyrazy Ojczyzna, Kraj, Orzeł Biały, Naród, Państwo, Rząd. Zgodnie z regułami dotyczącymi konstrukcji tekstu po kończącej list formule Z poszanowaniem nie stawia się przecinka. Przecinek zastosowany w tym zdaniu jest błędny, ponieważ nie stawiamy go przed okolicznikami oraz po okolicznikach. Fragment w celu przeprowadzenia czynności kontrolnych to okolicznik celu, ponieważ informuje on o zamiarze, w jakim wykonywana jest dana czynność. Możliwe jest też stawianie przecinka przed spójnikiem i w funkcji wynikowej, np. Poprawność użycia w tym wyrażeniu przecinka zależy od kontekstu, w jakim wystąpiłaby ta grupa wyrazowa.
Czy w zdaniu „Wyszedłem do ogrodu, zająć się pracą” potrzebny jest przecinek?
Na temat niezamykania formuły kończącej list żadnym znakiem interpunkcyjnym wypowiadali się w internetowej poradni językowej PWN prof. Małgorzata Marcjanik i prof. Mirosław Bańko. Nie należy umieszczać przecinka również między słowami zespół kontrolny (dopełnienie) a składający się (przydawka), ponieważ przydawka ma tu charakter integralny wyodrębniający i wyznacza zakres określanego rzeczownika. Wyrażenie oceniające według mnie ‘moim zdaniem’ na ogół jest odczuwane jako wtrącenie i oddzielane przecinkiem. Pomijamy go w myśl zasady, że gdy dochodzi do zbiegu myślnika i przecinka, należy tenże przecinek pominąć. Zapis nasza Mała Ojczyzna jest poprawny, ale fakultatywnie, przede wszystkim bowiem zapisujemy to wyrażenie – jako pospolite – małymi literami.
Co stawiamy po zwrocie do adresata „Szanowna Pani Rektor”: przecinek czy wykrzyknik?
Podane zdanie jest złożone podrzędnie, więc zdanie składowe nadrzędne od zdania składowego podrzędnego powinno być oddzielone przecinkiem; przecinek po wyrażeniu w ten sposób został zatem postawiony poprawnie. Natomiast wyrażenie po odczytaniu przez prowadzącego sesję roty jest okolicznikiem czasu (nie zdaniem okolicznikowym czasu), nie stawiamy więc po nim przecinka; w wersji przytoczonej w pytaniu postawienie po nim przecinka było błędem. Według zasad interpunkcji polskiej wypowiedzenia składowe podrzędne zawsze oddzielany przecinkiem od wypowiedzeń składowych nadrzędnych. Również w tym wypadku zdanie nadrzędne Usuńmy to należy oddzielić przecinkiem od równoważnika zdania podrzędnego dopełnieniowego co (jest) niezrozumiałe.
Pomiędzy zdaniami nadrzędnymi a zdaniami podrzędnymi i imiesłowowymi równoważnikami zdań podrzędnych zawsze stawia się przecinki. Zasadniczo w zdaniu tym nie stawiamy przecinków, Błąd handlowy: Dlaczego większość przedsiębiorców może zrobić ponieważ nie stawia się ich pomiędzy składnikami zdania pojedynczego o różnych funkcjach. Przecinki można by tu jednak postawić, jeśli potraktujemy to wyrażenie jako wtrącenie.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie, ponieważ jest to zdanie pojedyncze, a pomiędzy różnymi składnikami zdania pojedynczego przecinków się nie stawia. Wyrażenie na tym tle, które miałoby być wydzielone przecinkiem, pełni w tym zdaniu funkcję okolicznika przyczyny, a okoliczników nie należy odcinać przecinkami od reszty zdania. Pozornie to zdanie wygląda jak zdanie złożone, jednak jest to zdanie pojedyncze, obowiązują w nim zatem zasady przestankowania dotyczące zdań pojedynczych. Pierwszy przecinek został użyty poprawnie, ponieważ każdy wyraz i każde wyrażenie stanowiące składnik wyliczenia oddzielamy od siebie przecinkiem. Drugi przecinek jest zbędny, gdyż nie oddziela się przecinkiem podmiotu od dopełnienia.
Nagłówek dokumentu też jest rodzajem tytułu tekstu, pełni bowiem podobną funkcję co tytuły wymienione w Zasadach interpunkcji. A zatem również po nagłówkach dokumentów nie powinno się stawiać kropki. Nie należy jej więc stawiać po nagłówku Egzamin pisemny z języka polskiego, umieszczonym u góry pierwszej strony arkusza egzaminacyjnego. W tym zdaniu brakuje jednego przecinka przed wyrazem biorąc.
Podane zdanie jest więc poprawne pod względem interpunkcyjnym. Nie, gdyż w tym zdaniu wyraz jak wprowadza wyrażenie porównawcze (silny jak Herkules), a zgodnie z zasadami interpunkcji przed członami porównawczymi nie umieszczamy przecinka. Taki człon można wydzielić przecinkiem tylko wówczas, gdy stanowi on dopowiedzenie lub wtrącenie, a w podanym zdaniu taka sytuacja nie zachodzi. Przecinek został tu postawiony poprawnie, gdyż a także to spójnik zespolony, który zawsze poprzedzamy przecinkiem. Warto też zwrócić uwagę, że nie stawiamy przecinka po wyrażeniu a także na pokładzie łodzi, stanowi ono bowiem składnik wyliczenia równie ważny jak pierwszy składnik tego wyliczenia, czyli wyrażenie w sklepie. Jednak według reguł 88.1, 88.2 i 88.3 Zasad interpunkcji kropkę pomija się na kartach tytułowych książek, w tytułach rozdziałów i podrozdziałów oraz w tytułach artykułów w czasopismach.
Wyjątek stanowi sytuacja, gdy oraz znajdzie się tuż za wtrąceniem, które należy wydzielić przecinkami, np. Wczoraj spotkałam swoją koleżankę, której bardzo dawno nie widziałam, oraz jej męża. Drugim wyjątkiem jest sytuacja, w której oraz stosujemy przy wyliczaniu, np. W zacytowanym zdaniu pojedynczym nie ma uzasadnienia dla postawienia przecinka, choć względy rytmiczno-oddechowe i szyk przestawny zdania do tego skłaniają. Postawienie przecinka (przecinków) w miejscach pauz intonacyjnych, które nie odpowiadają granicom składniowym zdania, jest błędne, o czym przypomina Jan Miodek w książce pod tytułem „Rzecz o język. Po formule Pozdrawiam, która kończy list bądź e-mail, nie stawia się przecinka.
Drugie to jest zaimkiem, wprowadzającym zdanie orzecznikowe że często wyjeżdżał. Między łącznikiem a orzecznikiem nie stawiamy przecinka. Tak, ponieważ – jak podają Zasady pisowni i interpunkcji – imiesłowowe równoważniki zdań zawsze oddziela się przecinkiem (Wielki słownik ortograficzny, red. E. Polański, PWN, Warszawa 2006, s. 127). Zdaniem Jerzego Podrackiego, autora „Słownika interpunkcyjnego języka polskiego” (Warszawa 1993), wyrażenie oceniające czyimś zdaniem ‘według czyjejś opinii’ „na ogół jest […] odczuwane jako równoważnik czy wtrącenie i oddzielane przecinkiem ew. Zasadniczo nie należy wydzielać tego wyrażenia przecinkami, zwłaszcza jeśli niesioną przez nie informację chcemy traktować jako tak samo ważną jak pozostałe informacje w tym zdaniu.
Natomiast pomiędzy zdaniami gdzie chcesz i kiedy chcesz nie powinien stać przecinek, ponieważ są to zdania współrzędne łączne. Przecinek byłby niezbędny, gdyby zdanie gdzie chcesz było zdaniem wtrąconym, np. Oczywiście, przed słowem określając należy postawić przecinek. Jest to imiesłów przysłówkowy współczesny i oddziela się go przecinkiem wraz z jego ewentualnymi określeniami od poprzedzającej Różnica między networkami ECN i standardowymi kontami go lub następującej po nim reszty zdania oraz – w wypadku jeśli jest wtrącony w zdanie – wydziela się go przecinkami z obu stron. Przecinki w tym zdaniu są postawione poprawnie, jest to bowiem zdanie podrzędnie złożone z trzech wypowiedzeń składowych. Drugi człon (mówiąc) jest imiesłowowym równoważnikiem zdania podrzędnego, a trzeci (że jest sama) jest zdaniem dopełnieniowym.
Jeżeli wyliczenia wprowadzane są cyframi arabskimi, możemy postawić po nich zarówno kropkę, jak i nawias. Gdyby były to cyfry rzymskie, musielibyśmy zastosować kropkę. Nie, ponieważ wyrazy komu i kiedy są w tym zdaniu równorzędne wobec siebie. Tak, w tym wypowiedzeniu przecinki postawiono poprawnie. Pamiętaj, że w razie niepowodzenia drugie podejście jeszcze przed Tobą.W razie gdybyśmy mieli nie zdążyć, pojedziemy prosto do kościoła i tam spotkamy się z resztą rodziny.Pamiętaj, że w razie potrzeby zawsze możesz do mnie zadzwonić.
Drugi przecinek w tym przykładzie stoi przed słowami co najmniej na 7 dni przed terminem sesji, które stanowią okolicznik czasu. Według reguł interpunkcyjnych okoliczników nie oddziela się przecinkami od innych części zdania, jeśli nie są wtrąceniami lub składnikami wyliczeń, a w tym wypadku nie są, dlatego drugi przecinek jest zbędny. Ze względu na tę samą zasadę zakwestionować CVS Health należy także pierwszy przecinek, ponieważ słowa w przypadku niewskazania przez radnego adresu poczty elektronicznej stanowią okolicznik warunku, który też nie powinien być oddzielany przecinkiem od reszty zdania. W związku z tym w podanym zdaniu nie powinien pojawić się żaden przecinek. Nie wszystkie przecinki w powyższym zdaniu zostały właściwie postawione.
W zdaniu tym występuje przydawka orzekająca (ubrany w czarny sweter), po której – zgodnie ze zwyczajem – stawiamy przecinek. Jest on interpunkcyjnym odpowiednikiem pauzy, która pojawia się w tym miejscu, gdy to zdanie wypowiadamy. Zdania z przydawkami orzekającymi przytacza w Zarysie składni polskiej Zenon Klemensiewicz, por.
Umieszczenie przecinka niezgodnie z powyższymi zasadami dopuszczalne jest jedynie wtedy, kiedy mogłaby powstać wątpliwość co do właściwego zrozumienia wypowiedzi. Tak, jeżeli decydujemy się na średniki, powinniśmy stawiać je konsekwentnie po każdym członie wyliczenia, zwłaszcza jeżeli te rozbudowane człony wyliczeń zawierają przecinki. W przeciwnym wypadku czytelnik mógłby mieć kłopot z ustaleniem granicy pomiędzy poszczególnymi członami wyliczeń. Tak, ponieważ ni domu, ni łomu jest wyrażeniem szeregowym połączonym powtarzającym się spójnikiem ni. Przed pojedynczym spójnikiem ni nie stawia się przecinka.
W podanym zdaniu człon „już po wakacjach” jest określeniem czasownika „okazało się”, toteż przecinek powinniśmy postawić właśnie po tym członie, tj. „Jak się okazało już po wakacjach, uczniowie musieli kupić ten podręcznik”. Nie jest to zdanie złożone, tylko pojedyncze, a przecinkiem oddzielono tu rozbudowane dopełnienie od orzeczenia, jest on więc zbędny. Poruszony problem ma charakter bardziej stylistyczny niż interpunkcyjny, dotyczy bowiem sytuacji, gdy to, jakie znaki interpunkcyjne należy postawić, zależy od rodzaju tekstu (np. pisma urzędowe, listy prywatne).
Powinniśmy stosować przecinek wówczas, gdy odczuwamy wyrażenie według mnie jako wtrącenie. Prof. Edwarda Polańskiego (Warszawa 2003), znak zapytania stawiamy na końcu wszystkich zdań pytających, także tych występujących w tytułach dzieł i rozdziałów (w tytułach pomijamy tylko kropkę, natomiast inne znaki interpunkcyjne stawiamy). Zgodnie z powyższą zasadą po tytule rozdziału Jak zmieniać pieluszkę? Jednak gdy stanowiące tytuł pytanie jest pozbawione tonu pytającego, a ma raczej charakter oznajmujący, to można znak zapytania pominąć. Jeśli zatem przyjmiemy, że tytuł Jak zmieniać pieluszkę ma charakter oznajmujący, a nie pytający, czyli że jest to swoistego rodzaju instrukcja, to możemy pytajnik pominąć.